Jak skutecznie przedłużyć rozpoczęcie sprawy sądowej?

Ostatnie zmiany ustawy w kodeksie postępowania cywilnego (z dnia 4 lipca 2019 roku) znacząco zmieniły procedury doręczenia pozwu. Dziś pomimo dwukrotnej awizacji, Sąd nie rozpocznie prowadzenia sprawy. Znowelizowana procedura z jednej strony eliminuje sytuacje rozpoczynających się rozpraw bez udziału Pozwanego, ale jednocześnie otwiera drogę do skutecznego przedłużania postępowania

Jak obecnie należy dostarczyć pozew? 

Po raz kolejny wprowadzone zmiany działają na korzyść dłużnika, któremu otworzyła się furtka do unikania rozpraw w sądzie. Jak to zrobić? Bardzo łatwo, nie odbierać korespondencji, która inicjuje nowe postępowanie. Dostarczenie pozwu to teraz nie lada wyzwanie dla Powoda i dodatkowe obciążające go koszty, nie licząc czasu jaki poświęca na przygotowanie dokumentacji. 

Co należy zrobić i jak może potoczyć się sprawa? 

  1. Mając gotowy pozew w 3 egz. należy 2 z nich wysłać do Sądu z aktualnym adresem Pozwanego. 
  2. Sąd przesyła pozew Pozwanemu na wskazany przez nas adres. 
  3. Pozwany celowo nie odbiera sądowej korespondencji z Sądu. 
  4. Po 2-krotnym awizie poczta odsyła pozew do Sądu. 
  5. Sąd przesyła pozew z powrotem do Powoda z zobowiązaniem dostarczenia go przez Komornika Sądowego. 
  6. Powód w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia mu zobowiązania do doręczenia odpisu pozwu stronie pozwanej, winien złożyć do akt potwierdzenie doręczenia pisma Pozwanemu za pośrednictwem Komornika albo zwrócić do Sądu pismo ze wskazanym aktualnym adresem Pozwanego lub dowód, że Pozwany przebywa pod danym adresem wskazanym w pozwie. 
  7. Powód wyszukuje Komornika blisko adresu zamieszkania Pozwanego i przesyła w kopercie pozew odesłany przez Sąd wraz z pismem z Sądu o zobowiązaniu Powoda do dostarczenia odpisu pozwu przez Komornika. 
  8. Komornik przesyła pismo do Powoda o wpłacie min. 60 zł za próbę dostarczenia pozwu. 
  9. Po otrzymaniu wpłaty Komornik udaje się w godzinach swojej pracy pod wskazany adres Powoda. 
  10. Komornik Sądowy nie zastaje Pozwanego w domu, pozostawia awizo a gdy Pozwany nie odbierze w terminie to przesyła tą informację do Powoda. 
  11. Powód przesyła do Sądu informację od Komornika o niedostarczeniu pozwu. 
  12. Sąd zawiesza postępowanie z braku doręczenia pozwu, o ile Powód nie przedstawi dowodu przebywania Pozwanego pod danym adresem. 
  13. Sprawa po 3 miesiącach zostaje umorzona, zatem kończy się zanim naprawdę się rozpoczęła. 
Skuteczność dostarczenia pozwu lub jakiegokolwiek dokumentu przez Komornika jest bardzo niska. Komornicy szacują, że ponad 90% korespondencji przesyłanych od nich jest nie odbierana, celowo nie odbierana. Szanse dostarczenia pozwu przez nich są znikome, bo odbierze je tylko ten kto chce odebrać. Warto zwrócić uwagę, że przy doręczaniu pism, Komornik nie dysponuje wszystkimi uprawnieniami np. może legitymować i może mieć dostęp do baz ZUS czy bankowych ale nie może korzystać z bazy PESEL. 

Nowe prawo to zdecydowanie zwiększona ochrona praw dłużników. 

Przedłużenie postępowania będzie powodowane obrotem pocztowym między Sądem a Powodem i Powodem a Komornikiem, nie licząc złośliwości Pozwanego do nie odbierania korespondencji. 

Zatem losy całego postępowania zależeć będą od wskazania przez Powoda dowodu przebywania Pozwanego pod adresem podanym w pozwie. Należy więc liczyć się np. z kosztowną „zabawą w detektywa”. 

Warto zwrócić uwagę, że zanim otrzymamy od Sądu zobowiązanie do dostarczenia naszego pozwu Pozwanemu - mija dobre kilka miesięcy. Dla przykładu podam moją sprawę założoną w maju 2020 roku w Sądzie Warszawa Praga-Południe w Warszawie, gdzie Sąd wysłał dopiero pozew Pozwanemu w połowie stycznia 2021 roku. Tak działają nasze SĄDY.

Komentarze

  1. Aby złożyć pozew najpierw należy określić, jaka sprawa ma zostać wniesiona do sądu. Moim zdaniem tego typu dokumenty najlepiej przygotowywać pod okiem specjalistów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz