Apelacja o podwyższenie alimentów.

 

Apelacja o podwyższenie alimentów.

Uzyskanie adekwatnej kwoty alimentacyjnej dla dziecka od drugiego rodzica w sądzie to nie lada wyzwanie. Najpierw wielka niewiadoma od czego zacząć, potem zbieranina dokumentów, faktur i tworzenie pozwu. Jakby tego było mało to najgorsze może być jeszcze przed nami. Bo gdy doczekamy się już rozprawy to możemy doświadczyć stresu, oszczerstw czy manipulacji a najgorszym wypadku niezadowalającego postanowienia. Gdy takowe zapadnie, nie poddawajmy się i spróbujmy sił w Sądzie Odwoławczym.

Na termin naszej apelacji możemy czekać nawet 2 lata a werdykt może zapaść na posiedzeniu niejawnym, czyli możemy nie zostać wezwani. Sąd wówczas o decyzji poinformuje nas drogą pocztową. Ta decyzja będzie już ostateczna. Aby dowiedzieć się jakimi przesłankami kierował się sąd należy w przeciągu 7 dni od odebrania wyroku złożyć wniosek o pisemne uzasadnienie i opłacić kwotę 100 zł.

Czy apelacja przynosi oczekiwany skutek?

Nie zawsze i niestety częściej wyrok pozostaje taki sam. Bardzo dużo zależy do kogo trafi nasza apelacja. Są sędziowie znudzeni i niedokładni ale są też tacy, którzy mają bardziej racjonalne podejście i wiedzę o codziennych wydatkach na dziecko.

Teraz trochę faktów z zapadniętego wyroku, któremu przewodniczyła Sędzia Iwona Podsiadło z Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie IV Wydział Cywilny Odwoławczy. Jak myślicie?

1. Czy długi ponad 9 letni upływ czasu uzasadnia podwyższenie alimentów?

Nie. Cyt.” Jakkolwiek od momentu ostatniego orzekania o obowiązku alimentacyjnym miedzy stronami upłynęło ponad 9 lat, w okresie tym sytuacja stron zmieniła się, jednakże zmiany te nie przemawiają za modyfikacją kwoty świadczenia alimentacyjnego poprzez jego podwyższenie”.

2. Czy raty za zakup dziecku komputera można wliczyć w koszt utrzymania dziecka?

Nie, jeśli drugi rodzic zadbał o to samo i nie ważne czy kupił czy oddał swój. Cyt. „ Nie można się także zgodzić z zarzutami apelacji, iż do bieżących wydatków na rzecz dziecka należą raty z tytułu zakupu komputera. Bezspornym jest, że matka kupiła małoletniemu komputer, niemniej jednak pozwany również zabezpieczył potrzeby dziecka w tym zakresie, przekazując mu sprzęt odpowiadający jego wysokim potrzebom.”

3. Czy złożenie imiennych faktur lekarstw na dziecko gwarantuje wzięcie ich pod uwagę?

Nie. Niezależnie od tego co dołączycie, sąd może to zbagatelizować i udać, że nie dostrzegł faktur w szczególności jeśli ich ilość była zdumiewająca.

Pomimo dostarczenia dziesiątek imiennych faktur za lekarstwa dziecka od odczulania o wartości 1000 zł rocznie po bieżące leki. Sąd wskazał, że cyt.„ do akt sprawy nie zostały dołączone żadne dokumenty potwierdzające zakup comiesięcznych leków na powyższą kwotę.”

4. Czy podwyższenie alimentów mogą zastąpić częstsze kontakty?

Tak, zamiast podwyższenia kwoty alimentów dopuszcza się spełnianie obowiązku alimentacyjnego poprzez częstsze kontakty. Oczywiście w pierwotnej przyznanej kwocie alimentów te kontakty musiały być znacznie mniejsze. Cyt. „Wskazać przy tym należy, że pozwany realizuje również swój obowiązek alimentacyjny względem małoletniego powoda poprzez częste kontakty.”

Dajcie znać, czy takie uzasadnienia sędziego są dla Was nowością czy zaskoczeniem?


Zachęcam do odwiedzenia linku z przykładowym pozwem o podwyższenie alimentów.


Komentarze

  1. Cenne informacje można tutaj znaleźć

    OdpowiedzUsuń
  2. Żadna nowość. SSO Gdańsk Ewa Ważny- angielski dziecko może realizować w przedszkolu, podobnie jak tańce. Natomiast terapia SI poparta stosowną diagnoza została sporządzona na potrzeby procesu i UWAGA terapia integracji sensorycznej ma być prowadzona w przedszkolu dziecka, mimo, że takowej przedszkole nie prowadzi. Oczywiście obowiązek alimentacyjny może zostać zastąpiony czestrzymi spotkaniami z ojcem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz