Jak zakwestionować wydaną opinię przez OZSS?
Opinia OZSS jest wysyłana da Sądu, który przesyła ją do Was zakreślając termin najczęściej 14 dni na złożenie ewentualnych zastrzeżeń, pod rygorem uznania, że nie kwestionujecie opinii. Jeśli zatem wbrew zobowiązania sądowego nie złożycie w terminie zastrzeżeń Sąd uzna, że się z nią zgadzacie i na podstawie tej opinii prawdopodobnie wyda końcowe orzeczenie.
Jeśli otrzymana opinia jest niespójna i nielogiczna, wówczas można złożyć wniosek o sporządzenie nowej opinii przez innych biegłych. Trzeba mieć jednak na uwadze związane z tym koszty, które najczęściej ponoszą wspólnie strony postępowania. Zachęcam do zapoznania się z przykładową wyceną opinii biegłych na moim blogu: „Koszty wydania opinii przez biegłych sądowych.”
Kiedy można zakwestionować opinię biegłych?
Rzetelna opinia biegłych jest kompletna, dokładna, zrozumiała i jasna, zatem aby skutecznie zakwestionować ją należy wykazać, że nie zawiera tych cech. Opinia oceniana może być jedynie w zakresie jej logiczności i poprawności wnioskowania zgodnego z zasadami rozumowania, a nie z pozycji wartościowania przez biegłych ich poglądów. Dobrym zarzutem będzie też użycie przez biegłych niewłaściwego metodologicznie podejścia do badanego problemu, polegająca na zastosowaniu nieprecyzyjnych i mających znikomą wartość naukową wybranych metod. Najczęściej zatem kwestionujemy:
- brak logiki w rozumowaniu biegłego
- wewnętrzną sprzeczność opinii
- zastosowanie nieprawidłowych metod badawczych
Jak sporządzić pismo o zastrzeżeniach opinii OZSS?
Każde badanie przez biegłych sądowych będzie zawierało inne pytania Sędziego i inne odpowiedzi przez biegłych, dlatego trudno znaleźć jednakową odpowiedź. Jednak na przykładzie mojego badania w OZSS, które opisałam na moim blogu tyt. „Badanie OZSS w sprawie opieki naprzemiennej oraz pozbawienia władzy rodzicielskiej” przedstawię, niektóre argumenty przesłane do Sądu w tej sprawie.
Od czego zacząć?
Pismo sporządzamy w 3 egz. jeśli nikt nas nie reprezentuje to 2 egz. wysyłamy do Sądu a jeden zachowujemy dla siebie (przydatne na rozprawę), możemy zatytułować jako:
WYKONANIE ZOBOWIĄZANIA SĄDU Z DNIA .....
– ZASTRZEŻENIA DO OPINII OZSS Z DNIA …..
Działając w imieniu własnym, zgodnie z zobowiązaniem Sądu z dnia….
- zgłaszam zastrzeżenia do opinii Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów z dnia…... sporządzonej przez specjalistę w zakresie psychologii ………., specjalistę w zakresie pedagogiki ………. oraz specjalistę w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży …………., co do prawidłowości oraz kompletności Opinii – wymieniamy specjalistów, którzy uczestniczyli w badaniu i do których mamy zastrzeżenia
- wnoszę – na zasadzie art. 286 KPC – o wezwanie ww. specjalistów OZSS na rozprawę celem złożenia ustnej opinii uzupełniającej,
- zastrzegam możliwość zgłoszenia wniosku o dopuszczenie i przeprowadzenie uzupełniającej opinii pisemnej, w sytuacji, gdy przeprowadzona opinia ustna nie pozwoli na ustalenie oraz wyjaśnienie wszelkich istotnych dla rozstrzygnięcia wszystkich okoliczności wskazanych przez Sąd w postanowieniu z dnia…… o dopuszczeniu dowodu z opinii OZSS.
W uzasadnieniu na początku można przytoczyć pytania sporządzone przez Sąd do biegłych, do których będziemy wracać w dalszej części pisma, sprawdzając czy wszystkie zostały uwzględnione w opinii.
Przykładowy wstęp: „Opinia w swojej treści koncentrowała się na bezspornym fakcie istnienia pomiędzy stronami konfliktu, który uniemożliwia stronom porozumienie się w sprawach dziecka, jednocześnie zupełnie pomijając przyczyny tego stanu rzeczy. W Opinii brak jest rozważeń co do możliwego wpływu na sytuację małoletniego tejże, niezdefiniowanej i nieustalonej przez biegłe sądowe, przyczyny aktualnego stanu relacji stron. Brak rozważenia przyczyn aktualnej złej sytuacji relacji stron i zweryfikowania twierdzeń stron w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, który znany był biegłym sądowym, trzeba ocenić negatywnie i niewątpliwie brak ten należy uzupełnić w toku dalszego postępowania dowodowego. Biegle sądowe powinny ustalić przyczyny aktualnej sytuacji rodzinnej dziecka, czy leżą po stronie jednego czy dwojga rodziców, a po ustaleniu tychże przyczyn – co zdaje się najistotniejsze z perspektywy małoletniego – ocenić czy przyczyny te powinny mieć wpływa na rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie. Bowiem nie można wykluczyć sytuacji, że przyczyny aktualnych relacji pomiędzy stronami, a nie aktualne relacje, mogą szkodzić i zagrażać rozwojowi dziecka. Brak ustalenia tychże przyczyn nie pozwala więc na stanowcze wnioskowanie w Opinii.”
W dalszej części wymieniamy konkretne sprzeczności w opinii, pominięcia istotnych kwestii czy zachowania biegłych np. :
- powierzchowna i krytyczna ocena postaw z pominięciem wszelkich argumentów
- brak zweryfikowania czy naganne zachowania ojca wobec matki mogą mieć wpływ na dziecko
- biegłe nie dokonały żadnej oceny przyczyny stanowiska matki dziecka, nie skonfrontowały jego zasadności ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym, w którym matka wykazuje szereg nieprawidłowości w postępowaniu ojca wobec dziecka i matki, co determinuje relacje z dzieckiem obojga rodziców
- diagnoza osobowości ojca, jego zachowaniami, stoi w sprzeczności z zeznaniami świadków w sprawie oraz jego zachowań podczas rozpraw
- wszystkie wymienione (przez Was w piśmie) okoliczności powinny mieć przełożenie na ocenę postawy rodzicielskiej oraz predyspozycji rodzicielskich ojca
- opinia została sporządzona bez ustalenia szeregu istotnych okoliczności niniejszej sprawy
Przykładowe zakończenie: „Opinia sporządzona została bez uwzględnienia szeregu istotnych okoliczności niniejszej sprawy. Matka przedstawiona została jako osoba w znacznej mierze odpowiedzialna za powstały między rodzicami małoletniego konflikt, bez dostrzeżenia i ocenienia szeregu zachowań i działań ojca, przytaczanych przez matkę i wykazywanych materiałem dowodowym zgromadzonym w sprawie. Jako nieistniejące potraktowane zostały sytuacje stwarzane przez ojca, które wpływają negatywnie na zaufanie matki do ojca dziecka. Te same okoliczności powinny zostać ocenione przez pryzmat dobra dziecka i biegłe powinny skonfrontować przytaczane okoliczności pod kątem zapewnienia dziecku jak najlepszej opieki i warunków do rozwoju.”
Sąd po otrzymaniu opinii, może wysłać je do OZSS z prośbą o ustosunkowanie się do wniesionych zastrzeżeń. Często z inicjatywy strony lub własnej wzywa biegłych na rozprawę sądową, gdzie biegli udzielają dodatkowych wyjaśnień.
To o czym warto pamiętać, to fakt, że opinia biegłych ma na celu ułatwienie sądowi należytej oceny zebranego w sprawie materiału, natomiast samo ustalenie stanu faktycznego należy do sądu orzekającego, a biegli powinni udzielić jedynie odpowiedzi na konkretne pytania. Ostatecznie to Sąd zdecyduje, czy wydana opinia jest spójna z całościowym materiałem dowodowym w aktach.
Komentarze
Prześlij komentarz